Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filter by Categories
بازی
پزشکی و سلامت
دسته‌بندی نشده
رباتیک
ردپک
زیبایی و تناسب اندام
سبک زندگی
فناوری
مسافرت و خودرو
نوآوری
هوشمند
ویدیو
خانه / فناوری / فناوری هوش مصنوعی IBM یک مناظره‌کننده حرفه‌ای است

فناوری هوش مصنوعی IBM یک مناظره‌کننده حرفه‌ای است

فناوری هوش مصنوعی IBM با نام “Project Debater”، در یک مناظره که هفته گذشته در سان فرانسیسکو برگزار شده بود، توانست یک انسانی واقعی را شکست دهد.

آی بی ام که احتمالا آن را بیشتر با تولید کامپیوترها و ابررایانه‌ها می‌شناسید، در زمینه هوش مصنوعی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. سال ۱۹۹۷ بود که کامپیوتر شطرنج‌باز این شرکت آمریکایی به اسم “Deep Blue” موفق شد قهرمان بی چون و چرای شطرنج آن روزها یعنی گری کاسپاروف را شکست دهد. اگرچه در این مسابقه خبری از مناظره نبود و دو طرف باید از توانایی عقلی خود بهره می‌بردند، اما حالا IBM تکنولوژی خود را توسعه داده و موفق به طراحی سیستمی جدید شده است که می‌توان آن را به عنوان یک مناظره‌کننده بسیار حرفه‌ای معرفی کرد.

هوش مصنوعی مناظره کننده IBM، با غربال منابع مورد اعتماد می‌تواند اطلاعات صحیح، اطلاعات غلط و اطلاعاتی که «متهم» به غلط بودن هستند را به تفکیک فراهم کند. آی بی ام در وب‌سایت خود می‌گوید «نهایتا Project Debater با فراهم کردن استدلال‌های متقاعدکننده، بامدرک و بدون تاثیر احساسات، تعصب یا ابهام، به مردم در استدلال کردن کمک خواهد کرد.» اگرچه ممکن است این ادعا با کمی بزرگ‌نمایی همراه باشد، اما رویداد ۱۷ ژوئن (۲۷ خرداد) به آن اعتبار می‌بخشد.

مطابق با گزارش BBC، فناوری هوش مصنوعی IBM مناظره هفته گذشته را بدون اتصال به اینترنت انجام داده است؛ بنابراین می‌توان گفت Project Debater به صدها میلیون سند داخلی که عمدتا روزنامه‌ها و مجلات علمی هستند، دسترسی دارد. جذاب‌تر از آن، این رایانه هیچ اخطاری برای موضوع بحث نداشته است. هرچند، گفته می‌شود هوش مصنوعی آی بی ام با یادگیری ۱۰۰ موضوع مختلف، در بسیاری از زمینه‌ها آماده مناظره است.

“Noa Ovadia”، قهرمان مسابقات ملی مناظره رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۱۶ که اخیرا نیز در توسعه این پروژه هوش مصنوعی همکاری خود را با آی بی ام آغاز کرده است. یکی از رقبای Project Debater بود. موضوع مورد بحث، بودجه عمومی برای اکتشافات فضایی انتخاب شد و هرکدام از رقبا، ۴ دقیقه زمان برای صحبت و به چالش کشیدن گفته‌های یکدیگر و همچنین ۲ دقیقه زمان برای نتیجه‌گیری داشتند.

Project Debater در پاسخ به استدلال Ovadia مبنی بر اینکه پول می‌تواند بهتر خرج شود، این‌گونه جواب داد:

گفتن آن [موضوع] بسیار آسان است و چیزهای مهم‌تری برای خرج کردن پول برای آنها وجود دارد، من با این نظر موافقم. هیچ کسی ادعا نمی‌کند که این مورد تنها آیتم موجود در لیست هزینه‌های ما است. ولی در این مورد نکته دیگری وجود دارد. از آنجایی که کمک‌های یارانه‌ای برای اکتشافات فضایی به وضوح باعث منعفت جامعه می‌شود، من معتقدم که این موضوع چیزی‌ست که دولت باید آن را دنبال کند.

این تحلیل باعث شد تا افراد حاضر در محل مناظره، بابت مفیدتر بودن اطلاعات به Project Debater رای مثبت دهند.

مهندسان هم‌چنان در حال توسعه فناوری هوش مصنوعی IBM هستند چرا که در عملکرد آن، بعضا ایراداتی مثل بیان جملات عجیب و غریب دیده می‌شود؛ اشتباهای جزئی که البته معمولا وجود دارند. جدای از تلاش این سیستم جدید برای سخنرانی همچون یک انسان، پاسخ‌ها و استدلال‌های محتاطانه آن از میان حجم انبوهی از اطلاعات است. مسلما کیفیت استدلال‌های Project Debater به کیفیت اطلاعات در دسترس آن محدود است. توسعه این پروژه، سوال‌های بسیاری را در مورد آینده اطلاعات و نظر دادن مطرح می‌کند. اگر از شما خواسته شود در مورد موضوعی نظر دهید، آیا حاضرید سراغ یکی از این ماشین‌ها بروید؟

در ویدیوی ضمیمه‌شده، بیشتر با این سیستم آشنا خواهیم شد.

منبع: گجت نیوز

اشتراک گذاری :

درباره ی سیده فرزانه اکبری

همچنین ببینید

دستگاه لیزر حکاکی کوبیو

استارتاپ تایوانی Muherz دستگاه لیزر حکاکی ای به نام Cubiio را برای استفاده های شخصی ساخته است

یک استارتاپ تایوانی به نام Muherz موفق شده است دستگاه لیزر حکاکی کوچک و منحصر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.